Nowy Peugeot 208. Staraliśmy

Nowy Peugeot 208 jest mniejsza niż 207, ale ma bardziej zdolnego wnętrze i bagażnik. Ponadto, bardziej wydajne oferta mechaniczne, uogólnia wykorzystanie &# 039; Start-Stop&# 039; i posiada nowe funkcje, takie jak kierownica owalnej konstrukcji, która nadaje mu bardziej sportowy charakter. Ich ceny zaczynają się od 11,650 euro.

Jesteśmy pierwszą przyjść na pierwszej ręki informacji Peugeot 208. Doszliśmy do Mulhouse, jednego z lokaliw którym to wytwarzanie następcy 207 (również występować wfabryka w Poissy i -Czech Kolin, Czechy) dodowiedzieć się z pierwszej ręki, jak to nowy program narzędziowyLion.

Peugeot ma zamiar odzyskać pozycjęprzywództwo na wykresach, które kiedyś mieli zPeugeot 205 i 206. Droga jest dotarcie więcejliczba klientów jest więc wykluczone, że ten pomysłnowy Peugeot 208 współistnieje z 206+ lub 207+ możliwe. zZatem uważa się, większej liczby wersji i wentylatoremszerszy cena starać się przyciągnąć klientów, zarównotop (nie jest wykluczone, że w niezbyt odległej przyszłościprzedstawienia wersji sport GTI), a dostęp dozakres.

Jak wcześniej w prezentacji Peugeot208, propozycja mechaniczne są zróżnicowane, nie ma dwa blokibenzyna 1,4 i 1,6 litra 95 i 120 wysokociśnieniowym.Ponadto, w lipcu przybędzie jednej wersji trzy-cylindrowy 1.2litrów i 82 KM. I kompletny zakres, nieco poniżej,rozpocznie wariant benzynowy, w którym więcej nadziejeset: blok litr, trzycylindrowy Również i 68 CVktóry obiecuje zużycia paliwa i emisji skandal. mówiąPeugeot odpowiedzialny za silnik będzie wyposażony w wersji 1.2turbo, ale nie na 208 (na pewno jest on pod maską308, aby konkurować na przykład z Focus 1.0 EcoBoost).Szkoda, bo na pewno zrobić mu świetnie.

W sekcji 1.4 HDI diesle są 68 CV, które równieżOferuje on w wersji e-HDi z „Start-Stop” i skrzyni biegówPilotowany Manual, który zmniejsza zużycie od 3,8 do 3,4 i emisji98 do 87 g / km. Oferuje również 1.6 e-HDi z dwóch skalachróżnej mocy: 92 do 115 KM.

Podczas prezentacji mogłem przetestować benzyna 120 KMdiesel 115. Pierwszy Lubiłem jej żywotności, dziękiktóry ma bardzo krótkie zmiany jego zmianą pięciuprędkościach. To jednak sprawia, że ​​podróżowanie po autostradziesą hałaśliwe i poziom wyższy niż konsument pożądane,ponieważ śruba piana 4000 obrotów na minutę, gdy przekroczonaBariera 120-130 km / h. W porównaniu do oleju napędowego, o wiele bardziej surowy,Lubiłem jego płynną jazdę, wydajność i jak małowydane.

Dynamicznie on zaskoczył mnie dotyk podwozie. terazwydaje więcej samochodów, To idzie pionu i oferuje mniej uczucieutylitarny do rąk. Nawiasem mówiąc, mała kierownica iowalny nie podobają przez dotyk, ale jest niepraktyczne, ponieważ góręczęść oprzyrządowania ... Midas co Midas.

W odniesieniu do konstrukcji i wymiarów, musimy wyjaśnić, że Peugeot 208 kolejny model, który jest mniejszy niżcztery metry (Środki 207 4045 mm). dokładnie zmierzyć3962 mm, ale nie przestają rosnąć wewnątrz. Walka jestprawie taki sam jak przed (2538 mm), ale poprawia livabilityponieważ zmniejszył rozmiary gniazdprzód.

Estetycznie, bo dwa korpusy dostępnyczas (trzy i pięć drzwi) nie pochodzą od siebieinny, ale Specyfiką projekt, aby spróbować osiągnąćinna klientela (3p popełnienie wygląd zewnętrznybardziej zróżnicowane i sport). Tak, oba zawierają one nowewizerunek marki z pływającym kratki i przeprojektowane reflektory zŚwiatła LED do jazdy dziennej oraz elementów chromowanych, które oceniają go jakopremia aspekt.

Wewnątrz znajduje się duża zmiana do 207. Został onotrzymuje koło o dużej średnicy było innegomniejsze owalny kształt, który jest umieszczony niżej. iw celu zapewnienia prawidłowego odczytania deski rozdzielczej, jakwydrążony koło jest teraz mniejszy, oni opracowali nowyModuł umieszczone wyżej, w tym prędkościomierza obrotomierzem ikomputer pokładowy. Szczerze mówiąc, wydaje się bardzo dobrze przemyślane iWłaściwie, to jest. Ale lubię jeździć z siedzibą jakoniska, tak aby uzyskać obniżenie środka ciężkości, a tym samymzwiększenie stabilności pojazdu, więc nie osiągnięcieWłaściwa postawa dla poprawnej lekturyzegarki.

Samochód, że mogę analizować egzemplarz przedprodukcyjny izakończeniu pracy nie są ostateczne. Niemniej, musimyzauważyć, że ogólny wygląd jest dobry. Pod względem jakości,mix materiałów podstawowych (twardy plastik) z innymi lepiejwyglądać i czuć (skóra i tworzywa sztuczne gumowanie) w częściach więcejdostępny deski rozdzielczej i drzwi.

Kolejna zaliczka że prezentuje Peugeot 208 Jest wsekcja łączności. To jest prekursor w tym zakresie, ponieważJest to pierwszy model w swojej kategorii na naniesienie systemmultimedialny z ekranem dotykowym, które zawiera głośnomówiące„Bluetooth” ważny do słuchania muzyki z odtwarzacza MP3zewnętrzny lub „smartphone”. Posiada również połączenie z Internetem.Nie zapominając, że teraz ekran jest w lepszej sytuacji niż 207,w której wyglądała zmuszony odwrócić zbyt Zdaniemdrogowego.

Z drugiej strony, one poprawiły komfort aspekty, takie jaksystem HVAC, który jest realizowany w trzechróżne pozycje: „miękkie”, „Auto” i „szybki” w zależności od tego, cocokolwiek chcesz wymagają ogrzewania lub klimatyzacji.

W stosunku do podwozia, należy wyjaśnić, że jest taka sama jak 207,ale pozwala na większą modułowość w tym sensie, że możemontowania różnych zawiesin. Dla wariantów mniejpotężne wierzchowce przednie podwozie podobne do innychmodele PSA, takie jak DS3,który jest lżejszy. I dla najsilniejszych (1.6 THP 156 KM)wybiera podobnej zawiesiny obecnej 207: więcejciężki, ale oferuje możliwość dostarczania konfiguracjisportowy.

nowy Peugeot 208 rozpoczyna się właśnie teraz jegomarketing i ceny zaczynają się od 11,650 euro zAcces 1.0 VTi 68 wersji trzydrzwiowy, aż do 18,100 zWykończenie Allure silnik 1.6 e-HDi 115 KM.

W tym filmie można zobaczyć Peugeot 208estetyczny ewolucja doświadczył tego modelu, a terazJest mniejszy, ale oferuje wnętrze jeszcze bardziejprzestronne.

Spróbuj 1.4 HDI (Jorge Arenas)

Peugeot 208 ma ważne zadanie do przodu: osiągnięciaPierwsze miejsce w kategorii użyteczności. Jeśli to się uda alboTo nie jest coś, co czas pokaże, ale to, co jestjasne jest to, że wygląda na to, że można. Do tej pory, toPeugeot 208 1,4 HDI Jest on przedstawiony jako najbardziej przystępnezakres. Wiele zostało powiedziane do tej pory z „downsizing”Tendencja ta mówi o coraz mniejszych silników iskuteczny. Ale co, jeśli powiem, że Peugeot ma pomysł dalejpoprzez połączenie technologii z mniejszym ciele izapalić?

Tym samym marka zerwać ze zwykłymi trenduwszyscy producenci, aby każda nowa generacja powiększenieciężkie. Sprytne posunięcie, nie ma wątpliwości. zwłaszcza, żeChociaż pomiaru pięć centymetrów mniej ciekawie, oferujewiększe możliwości zamieszkania (w tylnych siedzeniach jest więcej miejscawzdłużny nogi) oraz osłonę, która rośnie 15 litrówdotrzeć do 285. W odniesieniu do wagi, nowy Peugeot208 może być od 110 do 173 kg lżejszy niż jegowersje poprzednika.

Kolejnym faktem, który sprawia, że ​​myślę, że ta Peugeot 208 1,4 HDIdołączył modą najczystszej dzisiaj jest jego projektwnętrze przed i patrząc nawet bardziej poważne niż niektóredotykowy Premium. W dolnej części konsoli przypomina miSalony firmowe, oświetlenie jest bardzo udany, ekranInformacje na desce rozdzielczej jest bardzo dobra... Inna definicja bardzo osobista cecha nowej 208 jest jegokierownica, która jest bardzo małe. Przyzwyczajenie się do dobrego dotyku jejKierunek jest łatwe, ponieważ to sprawia, że ​​bardziej przyjemny jazdy.

Ale to nie znaczy powiedzieć dwie rzeczy. 1. Pojazda 208 po kroku na inny samochód będzie wyglądaćkierownica jest pan paella do dziesięciu. 2. High Seas, krótki lubŚredni nigdy nie dostać się do zobaczyć całe oprzyrządowanie, ponieważkierownicy okładka felga. Jest udowodnione, żePeugeot Poparł. Pod maską 208 że jadę jestukrywa 1,4 HDi 68 KM. Nie daj się nabrać swoje daneprzyspieszenia, która może wydawać się ślimak w ciągu 16 sekund0 do 100 km / h, w rzeczywistości nie jest tak źle.

Dla władzy jest wystarczająco godny czas, aby odzyskać i, jeślibyć może można obwiniać nadmiernego hałasu. Na początekZakres jest poprawna. Prawdziwy problem z tym Peugeot208 1,4 HDI małżeństwo jest formowanie z manualną skrzynią biegówPilotowany CMP. Jest wieczne w swoich przejściach, jest nierówne, przerywanetrakcji, nie wybrać odpowiedni sprzęt i sprawia, że ​​napięta, gdyzaparkować ... rywali, takich jak Skoda Fabia i Seat Ibiza automatyczna skrzynia biegów montowana znacznienajlepszy.

Spróbuj silnik THP 155

Szukasz czegoś do haka na jeździe i nie przeszkadza zamiartankować częściej, jeśli w zamian masz zabawy za kierownicą. dlategozdecydowałeś się na ten Peugeot 208 155 THP. Czy mam racjępełna? Zobaczmy ... Jego silnik o pojemności 1,6 litra jest taka sama, jak możnaznaleźć Mini Cooper S, choć ze 155 KM.

Są tam mało? Wcale nie, szczególnie dlatego, że posiada turboco sprawia, że ​​reakcja przepustnicy bardziej intensywne doniskich prędkościach. Jeśli dodamy relacje zmieniają się bardzodobrze dobrane (dotyk zmian nie jest tak dokładne, jak można byczekać w tej wersji), to THP 208 staje sięmały sportowiec z ponad przekonujących przyspieszeń: kiedyrobi naprawdę pchania (trzeba przekroczyć 1900 zakładówobrotów na minutę), wyjście siła jest dość liniowa i unosi się ku6500 obrotów na minutę.

Ale nic nie mogło zrobić silnik z taką radością jeśli tonie towarzyszy podwozia tylko jako zabawę. I tamPeugeot 208 mnie nie zawodzi. Pisa szlachetnie i dajerzeczy łatwych za kierownicą, z przewidywalnym zachowaniemTo pozwala na stoke tempo dość margines bezpieczeństwa. toNajlepsze z tego wszystkiego jest to, że 208 nie jest daleko od samochoduniewygodne zawiesin i oferuje piękny równowagiogóle.

Dobrze wyposażone standardu, ale dość drogie

W tym momencie, pytanie brzmi: Ile płacić zato zabawa? Peugeot ustawia poprzeczkę na 18,850 euro,tłumi wysokie postać jest częściowo marka zniżki1,210 euro. Ale to, że Seat Ibiza FR 150 KM kosztuje 17.000euro i ma skutecznej dwusprzęgłową, pluswykazują jeszcze bardziej dynamiczne zachowanie. O to chodzi, jeśliczego szukasz czystych doznań i więcej mocy, Skoda Fabia RS oferuje silnik 180CV 18,430 euro, który pozostawia pewne dowody 208.

W zamian za tę cenę, model jeździ sprzęt lwaszeregowy nie jest złe, a przede wszystkim może być zakończonaz kilku opcji, których ceny nie są szaleni (theprzeglądarka wraz z siedem-calowym ekranem dotykowymKosztują 509 euro). Wreszcie, w zakresie zamieszkiwaniaWymiary wewnątrz umieścić go w segmencie środkowym. przezPrzykładem, musi ustąpić w tylnych siedzeń dorywale lubią Corsa, powiedział Ibiza lub nowy Clio. ale wOstatecznie, nie złe dla organu, który nie osiągacztery metry i jest nawet nieco mniejsza niż jejpoprzednik, Peugeot 207.

Test z silnikiem 1,2 VTI (Emilio Samoral)

Peugeot 208 Jest to samochód o bardzo przodkówwybitny. Zawsze byłem wielkim miłośnikiem Peugeot 205. temuwiele lat miał w domu Turbo D z silnikiem wysokoprężnym1,8 litra i 78 KM był prawdziwy gigant zabójca. pamiętamPobiegł dużo i również spędziliśmy bardzo mało. Jednym z jego tajemnicTo była jego masa własna: tylko 925 kilogramów. Również, gdy wziąłemprawa jazdy miał dostać się za 205 GTI.Ile nie żałuję mówi mi kupił!

Teraz, rok później, spotykam testu nowyPeugeot 208, nagrodaABC Car of the Year 2013 już przeszły do ​​historii z206 (duży samochód) i 207. W tym tygodniu muszę spróbować dyskretnyModel benzyna ma trzycylindrowy silnik iZamierza uczynić swoją małą rewolucję. Jednak to, co najbardziej byłemrozczarowany z tego narzędzia jest jego silnik. Jest oczywiste, żeOczekuje zaoferować lepsze wyniki, ale mnieJa zostaję z iluzji. Bez wychodzenia z grupą PSA, pamiętam couruchomiony (na przykład) Citroen AX GT, tylko 85 KM byłyprodukt o bardzo sportowym charakterze. Tak, prawdą jest, żeczęść jego sekret, że tylko ważył około 750 kilogramów,ale że blok czterocylindrowy miał charakter.

w Peugeot 208 Spotykam mechanicznytrzycylindrowy, który mógłby zrobić wielką niezawierającyturbodoładowanie dostarczać 120 koni mechanicznych i mieć dotykzupełnie inaczej. 1.2 VTi do napędu dysk czas wspinaczkiokrążenia, robi bardzo leniwy sposób i odzyskiSą one dość dyskretny. Ponadto zrobiłem wystarczająco dużo kilometrówAutostrada droga i mogę was zapewnić, że nie jestwygodny: wyprzedzania trzeba wziąć go do granicyjeśli chcesz zrobić z niektórych problemów.

Niewątpliwie ten blok nie ma nic wspólnego z 1,0 VTi że107 niesie i produkuje Toyota.Silnik japoński jest zwinny, chcesz uwierzyć i konsumpcjiŚrodowisko jest bardzo dobry. Nawiasem mówiąc, chociaż 208 jestDostępne z innym jeden-litrowy trzycylindrowy nie jest taka sama jakAYGO. Jest to śmigło tej nowej rodzinyPeugeot. Z drugiej strony, nie uzyskał średnie zużycieWikary: 6,0 l / 100 km. Tak, jest to rozsądna postać, aleWpadnę świat u stóp, gdy widzę 208 1.6 HDIJest on zgodny z zaledwie 4,9 litra i daje mi zakres 1,020kilometrów. Prawdą jest, że kosztuje około 1800 euro więcej, aleTe dane ... nie ma koloru.

dobrze dostrojony

Jednakże, nawet jeśli dysk nie jest mój kubek herbaty,Muszę wam powiedzieć, że Peugeot jest bardzo ciekawy produkt.Przede wszystkim oferuje rewelacyjny zachowanie. przezPrzykładowo, jednostka Testowałem jest dyskretny, jak możnakupić w przedziale Peugeot 208, ale ma słońcapunkt, który Francuzi spędzili lata chluby: ichzawieszenie pochłania również nieprawidłowości dotyczące terenu i,powyżej, że ma bardzo wysoką stabilność. I odkrył, jak dobrzePeugeot uszlachetnia podwozie 508 Próbowałem kilka miesięcy temua 208 mam spotkała się z bardzo precyzyjną samochodu.

Ponadto małe kierownica daje miłe uczuciedynamizm i sportowy charakter. Chociaż, jeśli pomyśleć chłodno, mająprzeszłość w ten sposób małe. Zostawić jak najmniej pusty w środkuto kosztuje dużo czyta prędkościomierz. Dlaczego myśliszulotki Mercedes są zwykle tak duże? Niemcy majązasada, że ​​zawsze należy brać pod uwagę dane dostarczone przezoprzyrządowanie na pierwszy rzut oka. Więc to nie francuskiTo może być produkowane przez niemieckiego.

Z drugiej strony, podobało mi się to tak dobrze, że jest używanywnętrze Peugeot. Z niespełna czterech metrówdługości, tylne siedzenia oferuje mnóstwo miejsca dlanogi i tułowia 285 litrów, który jest większy niż średniaSegment. Ponadto, jego wyposażenie standardowe jest niepełna i niebrakuje klimatyzację, kontrolę stabilności lub decyzjęUSB dla iPhone. Jeśli do tego dodać cenęZawartość opcji jest 490 euro i posiada przeglądarkęna ekranie dotykowym 7-calowym ... Oczywiste jest, że nie wszystkieJest w silniku samochodowym.

W naszej komparatora mają ubezpieczeniaobliczana co kosztowałoby zabezpieczyć Peugeot 208 1.4 HDI 68.obliczyć cenę, bierzemy jako odniesienie człowieka o 30 lat10 stary identyfikator i bez złowrogi, który mieszka w Madrycie,korzystać z samochodu na co dzień, zaparkowany w garażu i idź zbiorowegodo 20.000 km rocznie. Z tych danych, kompleksowe ubezpieczenieNajbardziej zalecane zagrożenie dla jego wartości oferuje Genesis Auto, 491 euro.

Koszt ten może być niższa, jeśli zdecyduje się na polityce do wszystkichz nadmiarem. W tym przypadku, najtańsze byłobyDirect Insurance. Kosztuje 236 euro240 euro franczyzy.