Test nowego Forda Mustanga 2015

Test nowego Forda Mustanga 2015

Już nadszedł czas! Mamy w końcu udało się umieścić za kierownicą Forda Mustanga 2015, zarówno w wersji cabrio i Fastback i uczucie było naprawdę dobre. Nowa bestia Ford amerykański pochodzi z wielu argumentów, aby odnieść sukces na tej stronie Atlantyku.

To jest czas dla spróbuj Ford Mustang 2015. więcwystarczy nacisnąć kilka przycisków na kierownicy, pedałhamulca i natychmiast zatopić pedału przyspieszenia:Następnie rozpoczyna się show. V8 koleinowanie zły, dziąsłatył 275 obracać podczas gdy przednie hamulce rabidzatopić swoje pazury. Po prostu policzył do trzech, i naglepoza świat zniknie z lustrem za grubą warstwączarny dymu. Funkcja nazywa się „Blokada linii”, a wraz z nim mustang2015 odtwarza racehorse depcząc ziemięwściekle przed przystąpieniem do galopu. Tu są wszyscy2015 Ford Mustang szczegóły.

Funkcja ta nie tylko ma na celu sprowokowaćzachwycony uśmiech na twarzy, ale zaznacza postawę samochodziechwycić batutą legendarnego Kucyk samochód, samochód, który zaczyna ją stylizacjilegenda z lat 50. milowy spełniony jest teraz to, żePo raz pierwszy w swojej długiej historii, zaczyna sprzedawaćoficjalnie w Europie. A jej twórcy nie mogą się doczekać, aby sprawdzićPrzyjęcie nowego modelu na widowni naszegokontynent. Więc oni umieścić wszystkie mięsa na ruszcie doPasja nie słabnąć. 

inżynierowie Detroit, nic dziwnego, już pięć lattestándolo górski na naszych drogach i autostradach naszych,i legendarny obwodu Nordschleife w Niemczech. I jest to, żebraki nowego Forda Classic (Mustang i jednym zAspekty, które dały urok) był jego skandaliczne i hałasdzikie zachowanie, co czyniło jego dotyk jako kierowcaJechałem konia rodeo. 

strona Mustang

Ale to było dawno uruchomienia pierwszego Mustanga w latach 50-tych.Tylna oś ustępuje niezależnego zawieszeniaTo sprawia, że ​​jest to rasa konia. Do tego dodaje adresenergii elektrycznej z trzech poziomów wsparcia i czteryprowadzenia programów doskonale pasują do siebieSytuacja i dyrygent. 

Nowy Ford Mustang To może być idealnym towarzyszempodróż do odkrywania Route 66, lub sportowych trzeba oraćMulholland Drive krętej drodze. Dokładna zmiana,firma zawiesiny, bezpośrednie i komunikacyjna kierunku. Wreszcie,Mustang co robi kierowca pyta. 

Ale Amerykanie nie tylko umieścić wszystkie jaja wRotisserie względem podwozia. Wnętrze pokazuje poziomszczegółowości nieznanego wcześniej w modelu. Wystarczy przekazaćpostrzegane przez swoich szlachetnych materiałów, prędkościomierz, kontrole naJazda programy lub płytę Mustang na górzerękawica wyobrazić sobie wysiłku włożyli projektantóww zakończeniu ostatniego pokolenia.

W tym filmie można zobaczyć coupe Ford Mustang, który zadebiutował 2015w Barcelonie:

Rewolucyjne wnętrze, a poza osiągnęlizachowując klasyczny styl Mustanga i zaktualizować go. podtrzymuje swojedługo jak nos rekina, tylne jest szeroki i nakładaniajak Marylin Monroe nieporównywalną dupie. A jednakMustang wygląda nowoczesny, gdy słońce znajduje odzwierciedlenie w Kaliforniijego długi kaptur, przyciemnione szyby forma Strona AIrresistible jednostka i rozjaśnia dzień z ich reflektorówLED. 

Ale czasy się zmieniają razy, a serceto dziki koń jest po raz pierwszy, cywilizowany czteryEcoBoost cylindrów. Silnik o pojemności 2,3 litra i otrzymano 314 KM434 Nm i wysyła go do maksymalnej prędkości 235 km / h. To nie pomagasztuczny leczenie dźwięk, przypominający raczejzgrzyt z astmę.

Ale nie martw się: ci, którzy chcą odzyskać duchaOryginalna legendarny Mustang na około 5000 euro więcej możnadostęp do czysto amerykańskiej motoryzacji. wszystkie osiemCylinder V z pięciu litrów. Ich muzyka nie jest dlapisać do domu, ale przynajmniej to oferuje to, co oczekuje się od'Pony car'. Żaden z wyrafinowania jako ResponseBMW M3 lubMercedesC63, ale gwałtowne naciśnięcie V8 i 418 KM i 524 NmMoment, napędzających się w kierunku horyzontu na każdym pociągnięciemgazu. Rezultat: przyspieszenie od 0 do 100 km / hw 4,3 sekundy iPrędkość maksymalna ograniczona do 250 km / h, chociaż to może być dośćwięcej. 

Mustang z powrotem

Will zużycie? To coś nie sądzę inżynierówchcieli przynieść amerykańskiego ducha w swoim samochodziesplendor. Nie liczyć kilometry w litrach, ale oponyzużyte. 

Ford Mustang 2015 nie tylko wygląda lepiej niż kiedykolwiekPosiada najwyższy poziom wykończenia w swojej historii. terazWreszcie, to jeździ się jak naprawdę sportu, i ma punkt do swegoProszę: Spotkanie drogich sportów europejskich, i chociaż nieEuropa tak tanie, jak w Stanach Zjednoczonych, gdzie można kupićod 20.000 euro do zmiany. W naszym kontynencie będzie osiemRynek bardziej dostępne cylindrów.

I po wypaleniu adrenaliny z wersji fastback sztukzrelaksować się Ford Mustang Convertible niosącmiękki dach, który daje smak zawsze. jegoNapęd jest półautomatyczny, czyli najpierw trzebazwolnić blokadę ręcznie, a następnie prowadzićPrzycisk wycofuje się całkowicie i pozostawia otwartą dziurę w mniej20 sekund. 

Mustang Convertible: soft top kiedykolwiek

I jest elmomento do smaku topony car„Z wszystkichaktywowane zmysły i cieszyć się. inżynierowie bród nieMają się wyposażyć swoją wersję cabrio w wielu elementachobrócić zimno i zapobiegania wiatr nie wprowadzającprzedział pasażerski. Brak gorących prądy powietrza w obrębie szyi lubOwiewki lepiej ocieplić wnętrze. Jeśli go szybko iChcesz porozmawiać z partnerem, trzeba podnosić głos,ale jest coś głęboko we wszystkim, co przyciąga mnie i przenosi mnieprzeszłość, gdzie nie było tam żadnych wyrafinowanych rozwiązańteraz.

Co mi się nie podoba tyle są bezwładność generowane przez tenCiało kabriolet. dodatkowych kilogramów zauważalne i sprawia, że ​​można odjąćzabawa, gdy chcemy wzbudzać tempo na drodzekrzywe. I że jak wspomniano powyżej, układ kierowniczy jest szybkii bardziej pouczające niż ty oczekiwać w samochodzie, chociażDane dla Europy, nie amerykańskiczysty szczep. Problem polega na tym, że na końcu, kiedy jesteś divertiendo dokierownica, hamulce są ci, którzy zdecydują się obniżyć przyjemność, ponieważpo prostu wyczerpany, by utrzymać ciężar tego mustangzamienny.

Więc w końcu, co pan robi jest zmniejszenie tempa iinaczej cieszyć się, czując wiatr i mniej więcejkonie, które nawiasem mówiąc, są bardzo spragniony ...  

Test 2015 Ford Mustang 2.3 Ecoboost

Zacznę z kluczami w kieszeni i przycisku naczerwony w dolnej części deski rozdzielczej. Co mi odpowiedzieć? ChciałbymChciałem ci powiedzieć "potężne i ogromne 7,0-litrowy silnik V8Dokonał same mury kruszą Piekło"alerzeczywistość jest taka, że ​​w ramach imponującej białym kapturem, rozpoczęłaobracania cuatro turbo 2264 ml cylindra których dźwięk jestcokolwiek ale stymulujące. 

Jest dojazd do nowej serii Mustang inazwisko EcoBoost. Według urzędników z Ford poszukujeoferować najlepsze możliwe kompromis pomiędzy osiągami a zużyciem.Herezja? A priori nie przekonuje mnie też, ale jeśli istniejei coś będzie musiał spróbować. Jednakże,bród oni nie chcą sierocych swoją wielką ikonę jakogórny koniec może nadal wybrać V8, w którym co najmniejmateria, są one precyzyjne litrów spożywane.

Śledzę. Dołączył ten blok 317 CV, Znajdęsześciobiegową manualną relacje. KLIKNIJ! Włóż pierwszygładka jak celowy ruch. I krzywi ...Zostały one moja wyobraźnia? Dźwignia ma kilka wycieczekKrótki i dotyk dokładność jest absolutna. że takNie spodziewałem się tego! Bravo dla tego Ford Mustang 2.3EcoBoost! Wyjadę z garażu bez drapania pojedynczą kolumnę (thenos wygląda ogromny) i rozpocząć mój objazd miasta. kiedyw 70 Mustang przeszedł ulicamiDetroit, Escandalera powinny być pękanie, ale teraz dźwiękwywodzącymi się z ucieczką nie wywołać żadnej uwagi. Oczywiście, kiedyI zatrzymują się na światłach, 4.78 m długości zto ciało Fastback I nie jest w centrum uwagibez żadnego wysiłku. Poza Ford udoskonalił wiele światła izderzaki ich nowego Mustanga, ale udało się opuścićodcisk nie powinien stracić tego modelu, z liniąsupermusculosa i projekt, który pozostawia wszystko znanąEuropa. 

Czas na zabawę? Wiele zostało dokonane z zachowaniem tegosztuka i nic dziwnego. 

I sprawdź mój ulubiony adresowania obszar testowy. na torzeZawieszenie dość szybko rodzaj pokazano plecach. jestfirma wystarczająco, ale nie staje się niewygodny dla tego typuasfalt. Jakby tego było mało, przy prędkości przechowywane wautostrad, Ani konsumpcja wznosi(Tak długo, jak jesteś ostrożny z prawej nogi) dziękiszósty wydłużone, w którym silnik obraca się bardzozrelaksowany.

Ale akcenty ożywiają tempa, kiedy idę do drogipodziurawiony krzywych. Wybierz tryb Tor jazdy co jestktóry zapewnia najmniej inwazyjnym elektroniczny (istnieją inneTrzy: Normal, Sport i mokro) I piętro dokładnie. ¿Sensations?Dobra, bardzo dobra. Silnik popycha będzie i choć nieMa ogromną rzutu, jego ponad 430 Nm momentu obrotowego i 317 KMOni rzucić się na tylnej osi mają być przyspieszone z łatwościąogłupiające. 

Muszę porozmawiać o tym kierunku. pomimo różne sposobytwardość, nie tylko oferując bardzo realne wrażenie coZdarza się pod przednimi kołami i brakuje precyzjąsport naprawdę. Jest to niepokojące, ale to jest coś,gdy zdajesz sobie sprawę, kiedy idą w górę.

Jeśli chodzi o hamulce, spełniają nie więcej (jeśli żądać ich dużow odcinku jak to zaprawa kończy się utratą przezzmęczenie) A najlepsze, bez wątpienia, jest dotyk pudełkozmian jest naprawdę wspaniałe. 

Wnioski? Widać, Ford Mustang 2.3 Ecoboost To nie jestczystym sportowe, ale w końcu oferuje zachowanieDynamiczne naprawdę zabawy zaprasza na drodzekrzywe. Koło się bardziej związany z drogi, dobrze reaguje naZmiany w zakresie wspierania i silnik popycha zdecydowanie od 2200Okazuje. Innymi słowy, nigdy nie miał przed Mustangzuchwały, a także czy miał tak blisko do smakuEuropejskiej.

Muszę powiedzieć, że cena, która jest prawie najlepszy tegosamochód, ponieważ masz amerykańską ikonę z 314 KM z 37.000euro z ręczną skrzynią biegów:

Ford Mustang Fastback 2.3 EcoBoost 6-biegowa ręczna zmiana.37.000 euro

Ford Mustang Fastback 5.0 Ti-VCT V8 manualna skrzynia biegów 6-biegowa.44.000 euro


Ford Mustang Convertible 2.3 EcoBoost 6-biegowa ręczna zmiana.41.000 euro

Ford Mustang Convertible 5.0 Ti-VCT V8 manualna skrzynia biegów 6-biegowa.48.000 euro


Ford Mustang Fastback 2.3 EcoBoost 6-biegową automatyczną skrzynią biegów.40.000 euro

Ford Mustang Fastback 5.0 Ti-VCT V8 6-biegową automatyczną skrzynią biegów.47.000 euro


Ford Mustang Convertible 2.3 EcoBoost automatyczna skrzynia biegów 6vel. 44.000 euro

Ford Mustang Convertible 5.0 Ti-VCT V8 automatyczna skrzynia biegów 6vel. 51.000 euro

Szukasz innego widoku? Spójrz testFord Mustang CS700 710 KM z naszymi przyjaciółmi na górzeBieg.