Opel GT: nigdy nie umiera stary skała

Gdy Opel był na szczycie postanowili wziąć miły, szybki i ekonomiczny sportu. Dzisiaj czeka na wieczną młodość.

Wiele przemawia za lat sześćdziesiątych byłylepiej dla marki Opel,kiedy padało gazet jak „Opel w ataku.” byłobymolado pokład gdyby Niemcy wiedzieli, żeWyraz jego dzień. Kadett był mordercąBeetle, Rekord C król ludu,Diplomat V8 mistrz szybkiego ruchu. sukces jestPisał z piorunem. A potem przyszedł kolejny Opla, który był całkowicieinna. A sport. To nie był lekki hardtop coupe,ale krótki wahacz którego typ konstrukcji butelki Cokemógłby zmierzyć korweta.

W ten sposób rozpoczęła się era Opel GT: samochód opisany sięsame. Ich rywale mogli usłyszeć tylko kilka zdańwykrzywiony, ale który przeszedł do historii: „Tylko latanie jest bardziejmiłe. "

Dobrze, że to przesada. Ponieważ pod maską GT nieryknął silnik wyścigowy, ale kolos OplaRekord z 90 CV. Niektórzy klienci byli zadowoleniNawet niewielki silnik 1,1 litra Kadett B zakładając18 sekund zajęło 60 KM, aby doprowadzić samochód do 100km / h.

Ale dziś to brzmi naprawdę wzruszające. W tym czasie,mechanika, który był mocny argument w GT: zapewnionemniej lub bardziej przystępne i wydatkiutrzymanie w pewnych granicach. Ponadto, są one również dbającTwój samochód może jechać na zawsze. W teorii. Ale w życiuMajątek nie był, jak jego stosunkowo niska cena w Europiespowodowały, że wielu młodych rzadkością nie makarontraktowano jako zasłużone. Ale to, co mogliby doprowadziłyróżne generacje głodny? żadna innaSport był tak ładny, udał się tak dobrze i tak jak kilka quebraderosgłowa.

Aura GT istnieje do dziś. Jego 90 KM sąłącznie 960 kilo. kierunek,zaskakująco dokładne i zachowania podczas jazdy niemalobojętny, zwiększenie sportowego. Jeśli spojrzeć pod maską,wiemy dlaczego: silnik GT jest umieszczony za osiąbyć bardziej neutralnego. Mówi się, że zespół Bob Lutz nałożoneTaki sposób montażu wbrew opinii wyższych sferachMarka, który wolałby, aby umieścić czterocylindrowynad przednią osią, aby zapisać.

Tak były najlepsze lata marki Opel. Ale nie ma jeszczezakończone. Kto dzisiaj ma GT nadal można ich życia.Każdego dnia.

HISTORIA

1962: Pierwsze szkice GT wciąż bez umowyoficer. 1965: Eksperymentalny prototyp GT.1968: rozpoczęcie produkcji 12Wrzesień, korpusy są dostarczane Brissonneau et Lotz, zjego charakterystycznie przypomina Corvette czasu.1969: Targa prototyp Aero GT.1971Opel GT / j: mniejsze urządzenia, dekoracjimatowy czarny, przystępnej cenie. 1973: Koniecprodukcji po 103,373 GT, 3,573 z nich GT 1100. Niektóre 70000Zostały one wysłane do Stanów Zjednoczonych.

Opel GT: nigdy nie umiera stary skała

Prekursor: Opel Kadett B Rally

Powyżej / poniżej

Opel GT 1900 jest na tyle szybko na dzieńaktualny dzień, to jest niezawodny iekonomiczny. Ale to wymaga od nich dużo komfortpasażerowie i na długich trasach brakuje bagażnikawarunki. mechanika GT prostu dać problemy, ale nieCiało. Jest dobrze wykończone, ale tylko naprawyMożesz stać się ekspertem mechanikiem. Najbardziej podatne na korozję sąPrzednie błotniki, obszar Przednie, podnóżki,Drzwi tylne boki, tył fartuch, tymZespół osi przedniej i belki poprzeczne. latarnieGrożą do ogrzewania przewodów przechodzących pod spodem.

części zamienne

tam Części wystarczające dla częścimechanika, ale nie tak zegarków, zderzaki,zestaw osie przednie lub wnętrze. Od wczesnych lat 80-tych, Opel i nieZapewnia nic ale wielki świat GT ma dawać ipodjąć. ale ceny części blaszanych sąalarmująco wysoki: 1,000 € na dwie bramy 300euro przez okap, tylne zderzaki gra 300euro ...

rynek

Kiedy pojawi się oryginalna 1900 GT w bardzo dobrym stanie jest zwyklezapytać pomiędzy 13.000 a 16.000 euro. ale tamModele w rozsądnym stanie od 6-7,000 euro. Jeśli myśliszcałkowicie przywrócić samochód, może nie uzyskać zbawieniesię naprawdę opłaca. Wiele z nich to skrajne przypadki, które wydają GTOryginalny z mocniejszymi silnikami (do 140 KM) i podwoziamodyfikowane. Jest jeszcze spekulować na temat przyszłych wydarzeń,ale do czasu, kiedy poruszają się w przedziale cenowym około6000 euro za dobrych okazów.

wskazówki

Dobrze odrestaurowany GT nie jest bardzo drogie. Jeśli potrafiszjeden nie udać. Jak dolar jest tani iKoszty transportu są dość niskie, może on zasługujewarto spojrzeć na jeden na rynku amerykańskim. ale teWysokości muszą mieć cierpliwość i śmiały się do transportu.

Kierunki
Internet: www.opelgt.com
http://theopelgtguy.tripod.com
www.opelgtsource.com
książki: Opel GT Instrukcja Workshop, instrukcja Warsztat,Brooklands Books Ltd, ISBN: 978-1-870642-86-6
Opel GT. Ostatecznym Portfolio, Brooklands Books Ltd, ISBN:978-1855207356

Zdjęcie: A. Lindlahr, producent


Понравилась статья? Поделись с друзьями: