Audi TT RS Plus, ze 360 ​​koni

Tutaj masz dowód Audi TT RS Plus, co daje 360 ​​KM dzięki silnikiem 2.5 TFSI. Nad jego poprzednik, zwiększa moc o 20 koni i posadzone w czterech sekund przy 100 km / h. Jego cena imponuje również: 72,310 euro.

Wyznaję, że Audi TT RS Plus Podobało mi się to. wFaktycznie, Audi TT to samochód sportowy, któryZawsze uważałem diferente.Todavía pamiętać pierwszygeneracji (co dla mnie jest nadal najbardziej piękne i dlaczegoMam nadzieję, że do wygrania Primitiva mieć jeden w garażu), któryOn zaskoczył wszystkich bardzo futurystycznych liniach.

Przezwyciężyć problemy nerwowego tylnej osi zspoiler, stała się bestsellerem, pomijając BMW Z3 i Porsche Boxster w tym czasie. następniePrzyszedł drugi, dla mnie, stracił trochę uroku byćzbyt wygodne. Estetyczna zaskoczył mniej i brakowałopunkt charakter ... po prostu to, co dostaje RS Audi TT Plus.Nazwa ta ma najmocniejszy gamę Audi TT z 360Hp.

Tylko wewnątrz akceleratora i rozpocząć test myślę o wyjeździe do Niemiec, ponieważ jestwstyd zatrzymać windę i przeciągnął się silnik7,000 okrążeń osiąga pełną wytrzymałość. Lub zobaczyć znaczniksamochód może osiągnąć 280 km / h, a nie prawdziwe doświadczenie.Są tylko dwa przyciski w katalogu cnót, które posiada blok2,5 litrowy pięć cylindrów pod maską toAudi TT RS plus pojawić mnie z nośnikiem mniejKlaustrofobiczny pierwszy model i kierownica spłaszczona uniższe.

To, wraz z wykończeniem z aluminium,Jest to główny szczegół sportowe wnętrze. wyznajęSpodziewałem się więcej. Na rzecz TT RS plus lokalizacja jest doskonała ikończy też. Praktyczna ocena jest skończona, jak toAudi(I ty też) prosi, by podciągnąć przejść od 0 do 100km / h w 4,0 sekundy (oficjalne dane w znacznym stopniu poprawiaDzięki funkcji launch Control Jazda), słuchaćwydechowy mści na S tronic lub czuć redukcji zmianowychOgromna przyczepność podwoziu sportowym (z jeszcze bardziejopcjonalne zawieszenie magnetyczny jazdy) I trakcjaquattro.

Oznacza to, że w teorii (i jak mogę sprawdzić wpraktyki) 360 konie są zawsze pod kontrolą. trakcjeznacznie lepiej niż 35i BMW Z4 jest większe niż Mercedes SLK i lepiej zbudowany niżPorsche Boxster. Jest też droższy niż wszystkie z nich, jego silnikpyta z niepokojem zupa (9,9 l / 100 km real), promień skrętu jestwysokich i bardzo suche zawiesiny. To świetnie wkrzywe, ale wrócić do domu i zobaczyć, że hiszpańskie drogiOni są takimi, jakimi są nerki zostały właśnie przypomniał Audi A42.0 TDI. Tu znowu Tęsknię za autostradą. Sam w to,Oczywiście!


Понравилась статья? Поделись с друзьями: