Test Jaguar XE 2,0 turbodiesel Czysta 163cv

Przygotuj się, aby przeczytać o Jaguar, który kosztuje mniej niż to, co mogłoby się wydawać ...

 

Tutaj masz przetestować model, który może być bardziej dostępne niż myślisz, Jaguar XE 180 KM. Rzeczy takie jak: Jaguar ma żmudne zadanie, ale także narzędzie do zera. Usuń pozycję do skonsolidowanego Audi A4, BMW serii 3 i Mercedes klasy C jest bardzo trudne, ale nie niemożliwe.

Przetestować Jaguar XE 2,0 i4D 180 KM automatyczne, wariant wysokoprężny 180 KM pracę wiąże się z automatycznym. Nie powiem nic nowego z ich atrakcyjny i elegancki wygląd zewnętrzny, wewnętrzny albo, ponieważ zgadzam się z kolegami, ale jego śmigła, które, nawiasem mówiąc, jest nieco hałaśliwe.

Przy niskich obrotach poniżej 1800 obr./min, to ma nieco powolny Przebudźcie odpowiedzi kiedy licznik wskaźnik porusza się od 2200-2300 obr./min. Siła jest przekazywana na tylną oś przez automatyczną ośmiu stosunków specjalnie opracowanych przez ZF. Jest to radość, ponieważ jest gładki i szybki. Wyposażanie zmiany konwertera momentu obrotowego w ten sposób, zastanawiam się, kto będzie chciał zdecydować się na dwusprzęgłową nagłym ...

 

istnieją różne tryby jazdy takie jak Dynamic, Normal, Eco, lub tych, którzy przystosować się do niekorzystnych warunków pogodowych. Bardziej wydajny systemem można osiągnąć zużycie paliwa o około 5,3, nie jest zbyt daleko na oficjalnej Rysunek 4.2. Będziesz miał nieocenioną pomoc wskaźników, które wyposaża deskę rozdzielczą pokazując presję wywieraną na pedał gazu i hamulców.

 

Jeśli wybierzesz tryb sportowy, instrument staje się bardziej wyścigów. Naoliwiona aż obraz jest duża i gdy zbliża się do sądu zmieniony na biały, który dotknął granicę zmienia kolor na czerwony, jak samochody wyścigowe. Szkoda nie towarzyszą podwozie ponieważ oferują komfort premii na pokładzie. Zapomnieć o ciasnych zakrętach i dostać się do podróży przez drogi ze względu na to, jak jest skonfigurowany podwozia i silnika zużycie można pożerać kilometry i kilometry ... 

 

 

wniosek

najlepszy

wybitny i ekskluzywny wizerunek wszechstronność trybów jazdy

najgorszy

Jeśli lubisz grać w sportowej jazdy, podwozie nie towarzyszy


Понравилась статья? Поделись с друзьями: