The 5 cylindrowy silnik klucz

The 5 cylindrowy silnik klucz

Poznaj klawisze czterosuwowy silnik jednocylindrowy, swoje zalety, słabości i jakie rodzaje motocykli jest bardziej odpowiednie.

Dajemy Ci Klucze silnikiem czterocylindrowymczas motocykl, prostszy typ pędnyz wyjątkiem prawie wymarłej pojedynczego cylindra dwóchrazy.

Na początek trzeba powiedzieć, że dla serii motocyklasilniki czterosuwowe sprzedawane jeden, dwa, trzy, cztery isześciocylindrowy, dwusuwowy i tylko niektórepojedynczy cylindrowy niewielka motorowery i niewiele więcej. każdyjeden z nich ma swoje dziwactwa, spójrzmy ujednocylindrowy czterosuwowy.

Monocilíndrico = 1 cylindra

Jak dotąd jest to łatwe. Cylinder jest dziura "wspinająci opuszczania tłoka i poprzez korbowód przekształca ruchliniowy krążyć przez wał korbowy. Ruch ten mijaPrzekładnia sprzęgająca (jeśli w ogóle), a więc transmisjawtórnego i wreszcie do koła. Ponieważ jest to nieco skomplikowane,W tym filmie można zobaczyć pierwszą część, która dotyczycylinder tłoka, korbowodu i wału korbowego:

[B: https: //youtu.be/UA9H2WLV9M0]

Wiemy, w jaki sposób jeden cylinder prace czterosuwowy,Teraz przychodzi moment prawdy, będziemy go oceniać.

Silnik pojedynczy cylindrowy jest bardziej łatwy, gospodarczej,lekki, mały i ma większy moment obrotowy dostępny przy niskich obrotach. równieżMożna spożywać mniej w zależności od sposobu wykorzystaniaPonadto, jeśli nie działają pod kolanach to jakby lżejsze,ale jeśli chcemy, aby dać nam korzyści, dla których nie jestzaprojektowany, można wydać więcej niż bardziej złożonych silników.

Ma mniej części ruchomych, oraz jest używany do produkcjimniej materiału, więc jest to tańsze. konserwacjaJest to również prostsze ... Wydaje się, że wszystko jest w porządku, ale tak nie jest.monocilíndrico Ma więcej wibracji pompkiwięcej cylindrów, wytwarza mniej obrotów na minutę, mniejMoc i Okulary biegów, gdy silnik jestwielki, ponieważ jego wysoki moment obrotowy ma swoje piętno.

Yamaha MT03 z pojedynczej pojemności 660 ml i 48 KM

W związku z tym, jeden cylinder nadaje skuterówtak mało zajmują i niskie koszty, ale także dla rowerówcharakter obywatel. Normalne jest, aby znaleźć jedno-cylindrowy niskiprzemieszczenie, ale nie wszystkie są tak 650cc i tam „” bardzo Małpinteresujący dla jego zdolności do przemieszczania się „aby cios gazu”.

Jest również stosowany w motocyklach szlakumid-przemieszczenie, ponieważ pozwalają one poruszać się z małą prędkościąposiadające dużo momentu obrotowego dostępnego przy przepustnicy, plus takżeRobią talii węższy rower i większą mobilnośćna rowerze. Coś, co wraz z niską wagą, jest cenionynadto w enduro.

zalety:

  • łatwy
  • światło
  • mały
  • krzepki
  • ekonomiczny
  • Znacznie moment obrotowy przy niskich obrotach

wady:

  • wibracje
  • mniej rpm
  • mniej energii
  • Więcej transmisja wear