8 głównych problemów automatyczne transmisyjne

8 głównych problemów automatyczne transmisyjne

Są to główne problemy 8 automatyczna skrzynia biegów. Wyraźnie system ten jest bardzo wygodny i nawet w sportowej jazdy oferuje wiele zalet. Jednak wszelkie usterki tego elementu może być bardzo kosztowne.

Nie przegap: „Do 10 najdroższych usterek, które mogą się przydarzyć”

Proszę 8 głównych problemów automatyczne transmisyjne. Automatyczne skrzynie biegów są jednym z najlepszych osiągnięć, które można wziąć samochód: są one bardzo wygodne i wykorzystywać w mieście jest o wiele bardziej komfortowe niż tradycyjne sprzęgło, kiedy trzeba być kroczenie przez cały czas.

ale automatycznych zmian są bardzo skomplikowane elementy mechaniczne, które niestety mają tendencję do błędów, jeśli nie jest właściwie utrzymane. Ważne jest, aby zawsze wykonywać zmiany oleju i filtra w odpowiednim czasie.

 

automatyczna (4)

  • automatyczna skrzynia biegów
  • automatyczna skrzynia biegów
  • automatyczna skrzynia biegów
  • automatyczna skrzynia biegów

dowolny Przekładnia automatyczna problemem Jest to bardzo kosztowne i zazwyczaj jest to, że trzeba zapłacić około 2000 euro. Należy pamiętać, że trzeba oddzielić zmianę silnika, otwórz go i, jeśli o to chodzi, to ma sens, aby dać przegląd wszystkiego, aby trwać wiele lat.

przed opowiadają 8 głównych problemów automatyczne transmisyjne, przygotowaliśmy krótkie podsumowanie typów automatycznych skrzyń biegów na rynku. Są one następujące:

 1. sterowane automatycznie przekładnia manualna

 

Manualna skrzynia biegów z automatycznym sprzęgłem

sterowane automatycznie przekładnia manualna To nie jest automatyczna skrzynia biegów do użycia. W tym przypadku, nie ma pedału sprzęgła i element ten jest sterowany przez jednostkę sterowania.

Ten element będzie analizować styl jazdy, obroty i jest idealny do czasu zmiany prędkości.

2. Zmiana podwójne sprzęgło

 

przesunięcie podwójne sprzęgło

podwójnego sprzęgła lub Podwójne sprzęgło transmisssion Składa się z dwóch automatycznych sprzęgieł i podwójnym zestawem selektorów biegów: jeden zajmuje par znaków lub inne dziwne. Być może najbardziej znany ze wszystkich jest DSG Volkswagena.

Volkswagen informuje, że sprzęgło DSG może zużywać 10% mniej niż w tradycyjnym sześciobiegową manualną. Oczywiście, w zależności od stylu jazdy.

3. Bezstopniowa przekładnia (CVT)

 

CVT

bezstopniowa przekładnia lub CVT Mają bardzo prostą obsługę. Składają się one z dwóch kół pasowych połączonych łańcuchu. Średnica wewnętrzna tych kół pasowych jest zmienny, a zatem może zmieniać się współczynnika transmisji.

4. Automatyczna przekładnia hydrauliczna

 

Konwerter momentu automatyczna zmiana

przez automatyczne przemiennika momentu obrotowego, które niosą najbardziej automatyczne samochody, Składa się z następujących elementów:

konwerter momentu obrotowego: Styka się z silnikiem, to rodzaj z wentylatorem, który zamiast prowadzenia powietrza, oleju nie. Pompa, która zapewnia Ci oleju w każdej chwili.

przekładnie, tj właścicielem marsze w sobie. Stąd są automatyczne zmiany pięć, sześć lub nawet dziewięć różnych prędkościach.

zawory hydrauliczne w przypadku płyt, które umożliwiają prawidłowe przepływu oleju przez układ. Oczywiście, są również kontrolowane przez czujniki.

pompa olejowa przy użyciu konwertera i układ hydrauliczny z automatyczną skrzynią biegów.

 

Konwerter momentu automatyczna zmiana

8 poważne problemy z automatycznych zmian:

1. Zmienianie zaczepy. Może to być spowodowane na pękanie bębna, gdzie są umieszczone płyty. Jest możliwe, że automatyczna skrzynia biegów nie pozwala na przełączanie biegów.

2. Wyciek oleju i jeśli samochód wibruje nadmiernie biegu jałowego, może okazać się, że dysk jest uszkodzony.  

3. tarcze awarii ze względu na słaby przepływ oleju. Należy sprawdzić stan zaworów hydraulicznych.

4. konwerter usterka, często zdarza się w automatycznych skrzyniach biegów Mercedes 722,6. Automatyczna skrzynia biegów przechodzi w tryb błędu i pozostawia więcej Metes sekund. Marka za nią działa.

5. awarie elektroniczne albo czujniki lub elektrohydrauliczne moduł sterowania otwieraniem zaworu. Każdy błąd w tym oknie pomiarowym nie będzie dobrze działać.

6. pompa olejowa, Inaczej wysłać stałą prędkość przepływu do innych elementów, automatyczna skrzynia biegów nie będzie dobrze działać.

7. solenoid przekładni podwójnego sprzęgła zbyt często zawodzą i zmiany mogą zostać zablokowane. Bardzo ważne jest, aby wymienić olej gdy skierowane przez producenta.

8. Niektóre zmiany doświadczyli CVT przedwczesne zużycie łańcucha i problemy w niektórych swoich wewnętrznych łożysk.

Jak można powiedzieć, co najważniejsze automatyczna zmiana jest słabo utrzymane i zawsze stosować olej zalecany przez producenta. Zachęcam do obejrzenia w tym filmie będzie można odkryć tajemnice automatyczną skrzynią biegów.

[B: https: //youtu.be/JXrHDjcQIIU]


Понравилась статья? Поделись с друзьями: