Audi A7 2018 jest cyfrowy. I technologii. i ogromny

Wchodzi on w nową erę projektowania

Nowe Audi A7 trafi na rynek w 2018 roku i będzie to robić z linią jeśli spojrzeć powyżej wydaje continuo, ale faktycznie otwiera nowy język designu. Tak, że rzeczą, że projektanci często mówią, jest naprawdę co sprawia, że ​​ewoluuje samochodu. Jeśli spojrzeć na kontury, znajdziesz linię, która na pewno brzmi znajomo. 

Wideo: Audi A7, wszystkie ruchome szczegóły

Audi A7 powiedzieć jest „dynamiczny model”, natomiast Audi A8 właśnie wydała ten 2017 jest „suwerenny”. W zakresie premii moglibyśmy nazwać przełożonego również umieścić Audi A6, czekając na wymianę od razu. Ten ostatni powiedzieć, że jest „sportowiec”.

Poza tym to podoba, czy nie, nie można zaprzeczyć, że jest spektakularny samochód. Jego linia wykorzystuje dużych powierzchni płyty, z którą inny krawędzi i nerwów, które zwiększają jej dynamicznego obrazu. Nie, nie ja, ale zespół Ingolstadt projektantów, którzy mają zamiar otworzyć nowe centrum projektowe z tych nowoczesnych, które przypuszczalnie pomogą zaprojektować lepsze samochody.

W tej chwili nie mogę powiedzieć, czy nowe Audi A7 2018 będzie lepszy niż dziś pod względem jazdy, ale z pewnością to samo zrobiła krok naprzód pod względem postrzeganej jakości. Jak Range Rover Upewnić się, wykorzystuje dwa ekrany na desce rozdzielczej do grupy wszystkich kontroli. Powyższe jest 10,1 cala i jest typowy dla infotainment: przeglądarce, radio, itd. Dno jest nieco mniejszy, 8,6"Ale ukrywa najbardziej uderzające: oprócz służący do sterowania klimatem, staje się touchpada, aby napisać adresów, kontaktów telefonicznych i innych. Nawet z moim listem lekarz był w stanie rozpoznać adresy wprowadził go.

Twórcy tego systemu, który w jednym z jego etapów używania języka HTML5 w jednym z pierwszych rzeczy, aby spróbować faz, ponieważ powiedzieli mi, że jest szybki i skuteczny, pracowali do piekła jest często zarządzanie systemy dotykowe działają dobrze. Po dotknięciu przycisku nic się nie dzieje: trzeba nacisnąć delikatnie zaczyna wszystko. Ponadto, system dotykowy jest wystarczająco czuły, by dobrze pracować, a nie na tyle rozsądny, aby nie aktywować przypadkowo.

W każdym razie, można również kontrolować swój głos. Ale poza „Zabierz mnie do X Street”, można powiedzieć, "Jest mi zimno", System poprosi temperaturę chcesz. W przypadku, kiedy pojechałem po raz pierwszy poprzedni A8 myślałem, że technologia zaczął mnie bić, teraz mogę was zapewnić.

Za wynalazki, które zawsze są uderzające, są bardziej przyziemne rzeczy „”. Bo chociaż model ten jest najbardziej cyfrowych i technologii, które można podjąć w obliczu, ma też silnik, fotele, kierownica i koła. Dokładnie cztery lata, choć w tym modelu prezentacja 21-calowy P Zero wydawał się być o wiele więcej.

nowy A7 To siedzi na platformie MLB Evo, co oznacza, że ​​jest to rodzaj coupe A8. Y jest duża, mierząc 4969 mm długości i 1908 szerokie, ale zamiast tego jest krótki: 1422. Wiesz, że cuda nie istnieją? Wysokość wnętrza bez złe, to może być coś uczciwego dla osób na około dwa metry. Na szczęście, w Hiszpanii istnieje kilka z tych ...

Są też rzeczy, które pozostają, takie jak chowany tylny spojler. Należy pamiętać, że rozwija się od 120 km / h, więc jeśli jesteś do właściwego organu w Hiszpanii, będzie musiał wyjaśnić, że robisz jazdy z prędkością błyskawicy ...

Światła nowego Audi A7, brutalny

Prawdopodobnie jeden z najrzadszych opcji, aby zobaczyć na rynku, ale nowe Audi A7 2018 wykorzystuje nową sygnaturę światła. Konstrukcja oświetlenie członek zespołu powiedział nam grupę dziennikarzy, którzy mogli uczestniczyć osobiście to wydarzenie na żywo (inni pokaże go z kanapy w domu, przeglądając nie widząc lub dotknął samochodem), które zostały zainspirowane cyfrowy. W ciągu zer i jedynek, które tworzą ten senguaje. W świateł i cieni, chodź. W związku z tym, że reflektory mieć tablicę 12 podświetlanych segmenty oddzielone przez małe otwory, które nie są oświetlone. Zer i jedynek. Światło i cień. „Cyfrowy”. Tyle, więcej tego samego, bardzo spektakularne perop. 

Że Audi mi wybaczyć, lecz 2018 A7 łączy dwa sterowniki z linią światła już wiemy od dziesięcioleci w Porsche 911. W tym przypadku prawdą jest, że przewyższa jej sąsiadami w Stuttgarcie z brutalnych animacji, która biegnie przez strona samochodu na bok. W tym przypadku istnieje 13 punktów świetlnych oddzielone przez te cienie cyfrowych ...

Nie wiem, jeśli spadły, ale prawda jest taka, że ​​nowe Audi A7 2018 jest modelem najbardziej technologicznie. Co więcej, myślę, że to pierwszy raz piszę o sztucznej inteligencji w samochodzie. AI (nazywają to w języku angielskim) jest aktywowana za pomocą przycisku i pozwala manewrować samochodem do garażu, aby usunąć go ze skomplikowanym miejscu. W tym sensie, że jest to styl, który otworzył BMW serii 7.

W sumie nowe A7 może mieć łącznie 39 systemów pomocowych, które są częścią trzech pakietach: AI, miasto i Tour zorientowanych kierowców, którzy robią duże odległości, ponieważ pomaga zwiększyć wydajność w połączeniu z przeglądarka.

Nowe Audi A7 Sportowy, tak

Często linie można powiedzieć jedno, ale dążenie rzeczywistość udowodnić inaczej. Obecny Audi A7 Sportback jest stosunkowo zwinny i dynamiczny samochód, rodzaj Gran Turismo. I w tej drugiej generacji, nie może być mniejsza. W ciągu kilku lat powinny osiągnąć RS7, ale do tego czasu będziemy musieli zadowolić się potężną gamę silników i systemów, które pomagają poprawić jazdę, takie jak opcjonalnym sportowym mechanizmem różnicowym, który doskonale w połączeniu z napędem na wszystkie koła quattro napędowego, tylko dostępny.

Wyjątkowa jest także silnik, który będzie używany na swoją premierę pod koniec lutego. Ci, którzy udają się do pre-order od grudnia będzie musiał zapłacić około 70000 euro więcej opcji (mam ratted niż średnia dzisiaj dla tego samochodu to 13.000 euro) dla turbo 3.0 TFSI V6, którego szalony oficjalne nazewnictwo nowo wydany (i chcę krótki okres) odpowiada 55 TFSI (bardzo logiczne, prawda?).

Później, nowe Audi A7 2018 będzie zawierać podobne do tych silniczków pod maską Audi Q7. Nie brak silników diesla 3.0 TDI i 3.0 TFSI 333 KM z benzyną. Z drugiej strony, może to być nieco naciągane włączyć Diesel 435 KM 4.0 TDI quattro Audi silnik SQ7.

Wideo: Audi A7 w wydmy Dubaju

 

 


Понравилась статья? Поделись с друзьями: