fren yağı kontrol etme

Eğer tarihten itibaren giderseniz, bir iğrenme olabileceğinden, fren hidroliği güvenliği için çok önemlidir nasıl kontrol edeceğinizi bilin. Biz nasıl size.

midwinter olarak, OTOMATİKLastiklerin hakkında BILD konuşmak, antifriz,Kaygan yüzeylerde sürüş ... Ama diğer ne hakkındagibi elemanlar fren hidroliği? debitmesi ve hemYaz ve soğuk günlerde kontrol altında tutmak gerekir.böylecefren hidroliği seviyesini kontrol nasıl?

Sorun olduğunu, anomaliler bu konuda varsa,Eğer, sürece muayene sırasında, ITV fark etmezşey büyük pas. Başka bir deyişle, operatörler çok sık olanetkinliği ve frenleme dağıtımı, fakat seçicihortumların devlet ile çok değil (kayıp sürece sıvıjetleri) veya devrede hava kabarcıkları.Kusurlu diskler, kumpas ve fren balataları çok çekerlerdaha dikkat.

fren hidroliği seviyesini kontrol nasıl

şırınga içinde 5 mmkaynama testine fren sıvısı.

Ancak, burada bomba gelir: a fren hidroliğiberbat o hayatına mal olabilir! potingue suyu emer.Sorun sıvı 100 derece elemanı kaynar olmasıdırdeniz seviyesi ve fren 200 derece yapar. Böylece,nem, her damla kaynama noktasına azaltır. içindedağ, su beri, hatta daha zor alırdüşük olması nedeniyle atmosferik basınca ve daha önce kaynamaya başlarBazı olumsuz sonuçları olabilir: çok kaynaklanıyorsafrenleme sırasında ısı, sıvı sıcaklığı çok yükselir. içinyüksek otomobillerin% 23 a ile dolaşmak tahmin edilmektedirSüresi Dolan fren hidroliği!

daha ampirik için buraya emin olun her şeymaruz, on araçların kaputunun altında bakmaya karar verdi veBiz bir şırınga (en uygun enstrüman ile analiz ettikBizim her zamanki büyüteç). En önemlisi yürek olmasıdıren son ne zaman neredeyse sahiplerinden hiçbirinin biliyorduBen fren yağı değişti...

Fren sıvı sıcaklığı

Fren devresinde sorunları tespit nasıl

Fren onarım bırakılması gerektiğini şeydir senintamirci. Ancak, kim direksiyonuna bütün gün seninaraba sizsiniz, bu yüzden herhangi için çok dikkatli olmalıdıranomali. Nasıl? En yaygın nelerdir?

pedalına gıcırdadı:

Şansı fren balataları oldukları müddetçealarmlar çarpışır yıpranmış ve metal yastıklarıdisklere karşı. Bir tekerlek diğerinden daha fazla ısıtılır:Her şey fren sıkışmış olduğunu gösterir. Tabletler olmamalıayırma diskleri (veya ayakkabılar, davul).

araba yanlara gider:

fren kuvveti dağılımı elemanları ya da olmasın bir arıza vardırBunlar eşit olarak giyerler. süngersi veya aşırı hareket bölgesininpedalı: hidrolik devre kaybı ile, sızdırmaz edilemezhortumlar veya hava kabarcıkları sıvı.

Bu nedenle, kontrol sıvı

test sıvısı kaynama noktası içinden geçensabit fren sadece beş dakika devre kısa fakatSistem çalışması için zamanın önemli dönemigüvenliği. Sıvı silindiri haznesinden içeceklerAna fren ve analiz cihazı tarafından geçti. Daha hızlıIşığın şeklinde bir 'sopa' kullanmaktır: yeşil ise,Her şey gayet iyi olduğu anlamına gelir; ancak kırmızı alırsa,Sonuç sıvıyı değiştirmek zorunda olmasıdır. Bizim test vardırBu onların sahipleri sadece atölye ile gitti gösterdi, Fren sıvısının seviyesini kontrol özellikleyaşlı birimler için. Ve bunun yerine, çoğu içinBunlardan, bakım işlemlerinin bir daha 'popüler'Bu motor yağını değiştirmek oldu.

fren hidroliği seviyesini kontrol nasıl

Sıvının küçük bir kısmı,Test cihazında kaynatılır frenler ölçmektam sıcaklık, bu olur.

sıvının kaynama noktası Volkswagen van134 derecelik çok su yüksek oranda vardıFren devresi, bu atölye geçmesi kadar olduacilen, sonra yüksek hızda iyice orta pedalına adımSıvı kaynamaya koymak anlamına gelebilir. değiştirmekgenelde yaklaşık 40 Euro gibi, pahalı bir işlem değildirmodele bağlı olarak değişebilir. Frekans, ikisi arasında işaretlenmişüç yıl.

Araba fren hidroliği

araba değişti ki * Yıltutucu ve sıvının yerini olmamıştırfrenler.


Понравилась статья? Поделись с друзьями: