Temel mekanik nasıl bir araba motoru çalışır?

Sen kaputun, belki de bunu her gün kullandığınız altında var ... ama gerçekten nasıl bir araba motoru çalıştığını biliyor musunuz? Biz basit ve didaktik imzadaki sırlarını anlatmak.

Eğer açıklayabilir misiniz nasıl bir araba motoru çalışır?motorları kaç çeşittir var mi? Bunlar basit sorular olduğunuCevap göründüğünden daha karmaşıktır. Ancak,Bu resimlerde sayesinde ninuna şüphe olmayacaktır. 

motor her arabanın kalbidir. Bu bir makinediriçinde (patlama tarafından üretilen ısıyı dönüştürmek için inşahalinde benzin) ya da yanma durumunda (yeterli bir kuvvet ile hareket içinde dizel) yakıtıböylece tekerlekler açmak ve araç hareket edebilmeleri.

Buna ek olarak, nasıldebriyaj işleri?

Geleneksel benzin motoru olması durumunda, zincirbu hedefe ulaşır reaksiyonlar bir tarafından harekete geçeryakıt buharı ve hava karışımını ateşler kıvılcımtarafından, bir an için bir sızdırmaz kılınmış silindir içinde sıkıştırılmışKarışım, hızlı bir şekilde yanar. bir karışım olarakyanıklar, genleşir ve güç sağlar.

Bu ağır iş yükü desteklemek için, motor olmalıyeterince katı. Bu iki temel bölümden oluşur:Motor bloğu ve silindir kafası. motor gövdesi Bu parçasıdırAna hareket için bir yuva, düşük ve daha ağırmotor parçaları. 

stok Bu hangi kontrolleri, kam mili içerebilirbu vana (emme ve egzoz) açılır ve kapatılırHer an. valfler Kabul içerihava ve yakıt karışımı silindirleri; egzoz açıklığıyanma üretilen sonra gazlar kaçmak için.

Parçaları motosiklet sıralı 4 silindirli

Bir araba motoru işleryapanlara nasıl Online? nevardır onların parçalar Ana? için tıklayınızgenişletmek. 

blok da harekete dönüştüren krank mili, evlerlineer ve dönme hareketi yapan hareketli pistonlar. birYağ haznesi olarak adlandırılan muhafaza aşağıya vidalıBöylece karter, hepsi, bir pompa ile tahrikhareketli parçalar iyi yağlanmış ve üretmek değildirgripaje sürtünmeyi korkuyordu. 

Genel olarak, blok ve silindir kafası hem yapılmıştırdökme demir. bazen alüminyum için seçilen rağmenBu kafa hafif ve böylece ısıyı dağıtır çünküdaha verimli.

silindirler nasıl düzenlendiğine bağlı olarak, motorlarin-line, V-tipi veya boksör olabilir. 

Motorlu çevrimiçi

motorun basit ve en yaygın türü oluşurbirlikte üst üste dikey silindirler. Bu bir motor olarak bilinirOnline.

Motorlu çevrimiçi

En yaygın olarak kullanılan 4-silindirli, ancak orada 3, 5,6 ... 

V motor

Bu silindirler önünde düzenlenmiş olduğu bir dengedir90 derecelik bir açı ile, diğer geliştirmek içinperformans. Yüksek performans mekanik karakteristik özelliğidir.

V motor

Özel tipi motosikletler V cinsinden iki silindirli motorlar (vardır olançok yaygın). Ancak, arabalar, söz konusuTipik olarak, bu düzenleme ile motorlar için 6, 8, 10 ya da12 silindirleri. 

yatay karşıt motor (boksör tipi)

Bazı motorlar yatay silindir karşı çıktı.Bu büyütülmüş bir açı V motorunun bir uzantısı180 ° 'dir. avantajları yükseklik-içindir alanından tasarrufve ağırlık merkezi.

Boxer motoru

davranışı da, performansı, itme yönünden farklılıkataletler ... 

kaynak: www.comofuncionaunauto.com


Понравилась статья? Поделись с друзьями: